Total Immersion- nowa jakość pływania

Total Immersion

Total Immersion to innowacyjna metoda pływania, która często porównywana jest do yogi czy tai chi. Łączy ona harmonię ruchu, dbałość o szczegóły, pełną kontrolę ciała za pomocą podświadomości, a także efektywność i nietrwonienie energii. To właśnie sprawia, że to ten sposób poruszania się w wodzie zyskuje coraz większą popularność wśród amatorów wodnych dyscyplin.

   Total Immersion jest oparte na solidnych fundamentach, dzięki czemu jest konstrukcją stałą i stabilną. Przede wszystkim opiera się na:

  • równowadze- jej osiągnięcie jest podstawą do skoncentrowania się i dalszej nauki bez stresu; dzięki niej możemy także skupić się na budowaniu własnych ruchów i utrzymywaniu stałej częstotliwości oddechu, przy czym zyskujemy niesamowity komfort ruchu oraz eliminujemy możliwość wystąpienia zbędnego napięcia, które powoduje często szybkie zmęczenie nawet na krótkich dystansach,
  • opływowości- ze względu na gęstość wody, która jest tysiąc razy większa niż powietrza, odgrywa on zasadniczą rolę; daje o wiele większe efekty niż rozbudowana masa mięśniowa, czy też umiejętność sprawnej kontroli oddechu. Dzięki niej możemy maksymalnie wykorzystać energię oraz wydłużyć fazę szybowania. Znakomitą skuteczność i efektywność uzyskujemy przy tej metodzie możemy otrzymać za pomocą leżenia z wyrotowanym i wyprostowanym ciałem, pracy rąk w pierwszym kwadrancie oraz wielkiej dbałości o minimalizację turbulencji,
  • napędzie- jest on podzielony grubą linią między ręce a nogi, natomiast w kraulu jest zbudowany na bazie łańcucha kinetycznego, który łączy w sobie te dwa elementy. W najbardziej elementarnej formie praca nóg jest dwuuderzeniowa i ma na celu przełamanie oporów naszego ciała w początkowej fazie rotacji. Duża część energii pochodzi właśnie z tułowia i siły grawitacji, jaka w wodzie niewątpliwie oddziałuje na nasze ciało.

    Metoda Total Immersion z całą pewnością ma szereg pozytywnych skutków, do których zalicza się:

  • mniejszą częstotliwość cykli ruchowych ramion i nóg,
  • wydłużenie kroku pływackiego,
  • zwiększenie ekonomii pływania,
  • minimalizacja ryzyka wystąpienia nadmiernego zmęczenia podczas pływania.

Zaproponowana technika pływania kraulem w metodzie Total Immersion jest ciekawym ujęciem pływania i może być ukierunkowana głównie w stronę osób zainteresowanych pływaniem rekreacyjnym ze względu na niewielką intensywność ruchów. Oprócz tego Total Immersion może stanowić także urozmaicenie treningu dla zawodników wyczynowych, jako że jest to metoda doskonaląca zdolności koordynacyjne i czucie wody.

Brak komentarzy. Dodaj swoją opinie.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.