Motywacja w odchudzaniu

Jak obudzić w sobie motywację do odchudzania?

Dlaczego niejedna osoba pragnąca z sukcesem przejść przez proces, jakim jest odchudzanie, musi podchodzić do niego co najmniej kilka, jak nie kilkanaście razy? Głównym powodem są problemy z motywacją. Jest ona niezbędna, by osiągnąć wymarzone wyniki, a co więcej nikt nie jest w stanie jej w nas obudzić, dopóki to my sami nie znajdziemy naprawdę dobrego powodu dla swojej podświadomości, by się odchudzać.

Jak rozmawiać ze sobą?

Niekiedy racjonalne tłumaczenie sobie, że musimy schudnąć, nie daje zamierzonego rezultatu. Budowanie wewnętrznej motywacji jest o wiele bardziej złożonym procesem. Należy nie tylko ustalić cel, ale także korzyści, jakie będą płynęły z jego osiągnięcia. Może chodzić o zdrowie, piękną sylwetkę czy cokolwiek innego, działającego na podświadomość konkretnej osoby odchudzającej się. Po drodze do celu przyda się umiejętność wzbudzania w sobie entuzjazmu nawet w obliczu trudnych chwil czy porażki. Niestety automotywacja to trudna sztuka, ale można się ją nauczyć, poprzez wprowadzanie pozytywnych schematów myślowych, które z czasem się utrwalą. Wobec tego o wiele większą szansę na powodzenie w procesie, jakim jest odchudzanie ma osoba, która potrafi myśleć o sobie pozytywnie i wierzyć, że osiągnie to, co zamierzyła.

Jak radzić sobie z głodem psychicznym podczas odchudzania?

Głód fizyczny to stan fizjologiczny wynikający z tego, że dana osoba od kilku godzin nie przyjmowała pokarmu. Jeżeli zostanie on zaspokojony, pojawia się nasycenie i znów przez kilka godzin można zapomnieć o jedzeniu. Problemem dla osób odchudzających się jest jednak głód psychiczny, którego nie można nasycić za pomocą porcji jedzenia. Z czego wynika takie odczucie i jak z nim walczyć?

Psychiczna walka o sylwetkę

Odchudzanie to nie tylko walka fizyczna, ale także psychiczna. Niestety głód na poziomie mentalnym jest bardzo dokuczliwy i bardzo trudno go zaspokoić. Przede wszystkim trzeba sobie zadań czytanie, dlaczego czujemy głód. Czy wynika to z fizycznych potrzeb organizmu, czy po prostu niezaspokojone są inne potrzeby, które manifestują się głodem. Może to być na przykład potrzeba miłości, akceptacji, przyjemności, docenienia czy uznania. Tego rodzaju pragnienia należy zaspokoić innymi metodami, wtedy zaś głód psychiczny zazwyczaj odchodzi. Jeżeli zdarza się raz na jakiś czas, należy się zastanowić, czego tak naprawdę nam w tym momencie brakuje. Może wystarczy przytulić się do bliskiej osoby, zrelaksować się w kąpieli, pójść na spacer, a nawet kupić sobie kosmetyk czy też jakiś przedmiot związany z uprawnianym hobby.

Brak komentarzy. Dodaj swoją opinie.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.