Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Niezależnie od tego czy szukamy jakieś diety, czy chcemy poczytać o zdrowej żywności zawsze natkniemy się na warzywa i owoce. Do ich spożywania najtrudniej nakłonić nasze dzieci. O zaletach warzyw można byłoby mówić godzinami. Zawierają one dużo witamin, nie tuczą naszych pociech. Niestety nawet badania pokazują, że maluchy nie przepadają za ich spożywaniem. Za to wolą na posiłki mięso, a poza nimi nie wyobrażają sobie dnia bez kalorycznych słodyczy. Rodzice nie mogą sobie poradzić z tym problem. Wiedzą jednocześnie, że ich dziecko wymaga co najmniej 5 porcji warzyw dziennie.

Nasze pociechy cały czas się rozwijają, tym bardziej jest to ważne. Istnieje kilka trików, które mogą przekonać nasze dzieci do spożywania warzyw.
– po pierwsze nasze maluchy są wzrokowcami, dlatego też warto eksponować na talerzu różne kolory.
-odpowiednie ich ułożenie również ma znaczenie. Poza tym nie wmuszajmy im tego jedzenia.
– zacznijmy po prostu opisywać dane warzywa. Niektórzy eksperci uważają również, że warto iść z zabawą dalej i nazywać kreatywnie warzywa, np. kukurydza mocy, itp. Dużo zależy od dorosłych.

Często zrażamy się pierwszymi niepowodzeniami i rezygnujemy. To błąd. Niekiedy należy wykonać kilkanaście prób, by dziecko zaczęło jeść warzywa. Poza tym nie namawiajmy nasze dzieci na jedzenie warzyw w atmosferze krzyku, gdyż to jeszcze bardziej je do nich zniechęci. Nic nie powinno się odbywać zbyt szybko. Kolejnym błędem jest mówienie typu „zjedz marchewkę, a kupię ci nową zabawkę”. Niestety ta metoda zmierza donikąd. Istnieje jeszcze jedna równie kreatywna metoda na przekonanie naszych dzieci do jedzenia warzyw. To ich uprawienia w domowym ogródku. Potrzeba tu nieco czasu, ale dbając razem z naszym dzieckiem o owe warzywa – codziennie je pielęgnując, podlewając, wzbudzimy w nim ciekawość i chęć odkrywania smaków. Przy tym wszystkim musimy pamiętać, aby nie poddawać się zbyt szybko. Wszystko musi przebiegać w dobrej atmosferze. Sami dla dzieci jesteśmy przykładem, dlatego też jedzmy z nimi warzywa, pijmy świeżo wyciskane soki.

Brak komentarzy. Dodaj swoją opinie.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.