Dieta paleo

Geneza diety paleo

Dieta, która czerpie swoje korzenie z prehistorii, gdzie człowiek konsumował warzywa, owoce i upolowane a później przyrządzone zwierzęta. Zazwyczaj zwierzęta były zjadane w całości, rozpoczynając ucztę od tych najbardziej tłustych kawałków. W takiej diecie nie występował nabiał, ziarna zbóż jak również wszechobecne w dzisiejszych czasach sole i przetworzone cukry. Węglowodany były pozyskiwane z naturalnych źródeł czyli głównie z soczystych owoców. Posiłki były nie przetworzone i konsumowane w postaci surowej.

Założenia diety paleo

Dieta nie limituje jedzenia w sensie ilościowym a kładzie istotny nacisk na jakość produktów. Składa się głównie z warzyw, owoców, orzechów, owoców morza, ryb i mięsa, których możemy zjadać w dowolnej ilości. Pokarmy z kolei, których unikamy to płatki, produkty mleczne, rośliny strączkowe, mięso wysoko przetworzone, artykuły z dużą ilością soli i cukru, używki w tym alkohol.

Związku z tym że nie liczymy kalorii staramy się trzymać rozkład energetyczny który powinien kształtować się następująco:
– około 55% wartości energetycznej stanowią źródła z mięsa i produktów zwierzęcych oraz owoców morza
– około 15% z owoców
– około 15% z warzyw
– około 15% z orzechów i nasion

Dlaczego dieta paleo?

Bo to zwyczajnie działa, bo jest potwierdzone badaniami  jako naturalny ludzki sposób życia i odżywiania, do którego nasze ciała są zaadaptowane. Dzięki ciągłemu stosowaniu diety wielu ludzi uzdrowiło swój organizm i poprawili swoje samopoczucie. Spora odsetek tych ludzi uleczyła się z wielu przewlekłych chorób i schorzeń, z którymi borykali się na przestrzeni miesięcy. Czy to prawda, pozostawiam Tobie drogi czytelniku? Przetestuj, zweryfikuj i zrelacjonuj swoje spostrzeżenia.

Dieta w Polsce

Dieta paleo w naszym kraju przechodzi powtórne odrodzenie. Ma nieustanne grono sympatyków, ale też możemy zaobserwować aktywność zagorzałych przeciwników, których swoje przemyślenia ukazują w mediach. Dieta paleo nie zawsze ma charakter odchudzający, ale może być z powodzeniem stosowana jako długofalowa strategia na poprawę zdrowia, budowę i proporcje ciała.

Brak komentarzy. Dodaj swoją opinie.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.