Dieta FODMAP

Dieta FODMAP to kolejna propozycja dla osób, których celem nie jest odchudzanie się, a jedynie dbanie o swoje zdrowie. Warto tu dodać, że dieta nie powinna nam się zatem kojarzyć z czymś niedobrym. Wielu ludzi na całym świecie tworzy diety, które mają zniwelować bóle i inne dolegliwości.

Dieta FODMAP, która przeznaczona jest głównie dla osób, które borykają się z zespołem jelita drażliwego.Zatem jeśli mamy wzdęcia, gazy czy biegunki i inne podobne dolegliwości owa dieta jest dla nas. Jeśli nawet nie usłyszeliśmy tych słów od lekarza, że posiadamy owy zespół jelita drażliwego, ale zauważmy, że posiadamy te objawy to możemy liczyć na to, że ta dieta nam w pomoże. Warto dodać, że zespół jelita drażliwego to nie jest choroba. To jedynie objawy. Nie oznacza to również, że jest z nami „coś nie tak”. Na pomoc mamy jednak dietę FODMAP. Co oznacza ta nazwa? Jest to skrót, z angielskiego oznacza: fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy oraz poliole. Zatem dla większości z nas nazwa ta nie ma większego znaczenia.

NA czym polega dieta?
Podzielona jest przede wszystkim na dwa etapy. Pierwszy z nich trwa około dwa miesiące i w tym czasie spożywamy posiłki, które posiadają niskie ilości węglowodanów. Poza tym w kolejnym etapie zaczynamy je stopniowo włączać do swojego menu. W tym czasie obserwujemy czy objawy zaczynają się pojawiać, a jeśli tak to czy są one tak wzmożone jak dawniej. Zatem podczas tej diety mamy do czynienia z produktami bogatymi i ubogimi w FODMAP. Tutaj należy się nieco przygotować do diety. Nie jest ona bardzo skomplikowana, ale wymaga od nas na początku wiele czasu, byśmy przyswoili co możemy jeść, a co nie. Poza tym przyzwyczajając się do tych nawyków należy je następnie zupełnie zmienić. Jest to o wiele trudniejsze, jeśli nie możemy zjadać posiłków w domu i często kupujemy coś gotowego. Wtedy to możemy zjeść coś co akurat teraz jest nam zabronione. Dlatego też warto gotować w domu i mieć rozpiskę wszystkich produktów, które możemy jeść podczas danego okresu.

Brak komentarzy. Dodaj swoją opinie.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.