5 posiłków dziennie ?

Pięć posiłków dziennie- czy to konieczne przy odchudzaniu?

W sieci, prasie, czy telewizji można znaleźć mnóstwo rad dotyczących tego, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić odchudzanie. To temat na czasie, bowiem coraz więcej osób ma problemy z nadwagą, a nawet otyłością. Niestety wiele z tych obiegowych informacji, nawet płynących niekiedy z ust specjalistów od żywienia, to mity lub informacje przestarzałe. Które z nich zaliczają się do takich danych?

Jak odchudzać się skutecznie?

Skuteczne odchudzanie w dużej mierze zależy od sprawnego metabolizmu. Dlatego zaleca się, by spożywać pięć posiłków dziennie. Wtedy przemiana materii będzie odpowiednio pobudzana. Co prawda, pieć posiłków w odchudzaniuposiłki należy spożywać regularnie, nie dopuszczając do uczucia głodu, ale wcale nie musi być ich aż 5. Niektórzy po 3 godzinach od zjedzenia jednego z posiłków po prostu nie są jeszcze głodni. Dla takich osób wystarczą cztery, a nawet trzy porcje jedzenia dziennie. Z kolei osoby odczuwające szybko głód, na przykład te na diecie roślinnej, powinny spożywać więcej mniejszych porcji. Niewielka sałatka to jeden posiłek, ale nie zaspokoi ona głodu na trzy godziny. Wtedy w międzyczasie można sięgnąć po warzywa pokrojone w słupki czy też koktajl na bazie roślin i ziół. Z kolei białko zaspokaja głód na trochę dłużej i tutaj przerwy między posiłkami mogą być nieco dłuższe. Trzeba się kierować uczuciami własnego organizmu. Czasami także uczucie głodu może wynikać po prostu z odwodnienia, więc między posiłkami wystarczy wypić 1-2 szklanki wody, by poczuć nasycenie.

Jakie znacznie ma śniadanie podczas odchudzania i nie tylko?

O konieczności jedzenia bogatych w składniki odżywcze śniadań mówi już stare porzekadło, rekomendujące je w królewskiej wersji. Do tej pory nie straciło ono na ważności, ponieważ śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i bez niego zarówno odchudzanie, jak i po prostu zdrowia dieta nie mają racji bytu. Należy go zjeść maksymalnie do półtorej godziny po obudzeniu się.

Nie jesz śniadań- nie chudniesz

Śniadanie wprawia metabolizm w ruch, co jest nieodzowne podczas odchudzania. Ponadto osoby, które nie zapominają o tym pierwszym posiłku przyznają,że w ciągu dnia jedzą zdecydowanie mniej, co również korzystnie wpływa na codzienny bilans kaloryczny. A co zrobić, jeżeli rano nie mamy apetytu lub się śpieszymy? Brak porannego odczucia głodu wynika z tego, że wcześniejszego dnia kolacja zjedzona była zdecydowanie zbyt późno. chociaż wcale nie trzeba jeść jej przed 18, należy to zrobić co najmniej 3 godziny przed snem. Wtedy organizm ma czas, by ją stawić i w nocy układ pokarmowy ma czas na względny odpoczynek. Rano zaś z pewnością obudzi nas głód, którego nie wolno lekceważyć w powodu braku czasu. Śniadanie w niektórych formach można przygotować sobie dzień wcześniej lub po prostu zabrać do pracy. By je zjeść, wystarczy tak naprawdę około 20 minut, zaś korzyści są nie do przecenienia. Trzeba też pamiętać, że śniadanie nie musi być obfite. Dwie łyżki płatków owsianych z kilkoma orzechami i mlekiem roślinnym doskonale pobudzą organizm, ale nie dadzą odczucia przesycenia.

Brak komentarzy. Dodaj swoją opinie.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.